Remonty

Wybieramy oświetlenie do kuchni.

Wybieramy oświetlenie do kuchni.

Oświetlenie jest ważną częścią wystroju w każdym pomieszczeniu. Potrafi stworzyć odpowiedni nastrój i podkręcić niektóre odczucia. Tak samo jest z kuchnią. Braki w dobrym oświetleniu będą najbardziej odczuwały osoby, które spędzają w niej długi czas, ale każdy doceni świetną atmosferę podczas przyrządzania potraw, która spowodowana jest idealnym doborem oświetlenia. Nawet jeśli w kuchni przebywamy „od święta”. W dzisiejszym poradniku powiemy wam, czym kierować się podczas wybierania odpowiednich lamp do kuchni i jak sprawić, że to pomieszczenie będzie wyglądało bardzo stylowo.

Pierwszym aspektem w trudnym procesie projektowania kuchni jest wybranie tak zwanego oświetlenia centralnego. W większości przypadków posłuży nam do tego lampa która jest zawieszona na suficie, na samym środku pomieszczenia. Myślę, że jest to najważniejszy rodzaj oświetlenia bez którego nie sposób się obejść. To właśnie tą lampę włączamy najczęściej i z niej korzystamy najdłużej. Nie powinno być to jednak jedyne oświetlenie jakie zastosujemy w naszej kuchni. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, blat na którym „pracujemy” jest zazwyczaj położony pod szafkami i to w taki sposób, że kiedy przy nim stoimy to główne źródło światła mamy za sobą. Przez to zasłaniamy sobie całe światło. Przydało by się coś jeszcze, do oświetlenia obszaru roboczego. Kolejnym minusem centralnej lampy jest fakt, że zazwyczaj stosujemy tam mocniejsze żarówki, żeby cała kuchnia była oświetlona. Również używamy tej lampy stosunkowo często, przez co koszta korzystania z niej są wysokie. W niektórych miejscach w kuchni mogą także występować sporadyczne cienie, które niekorzystnie wpływają na kondycję naszego wzroku. Ważne jest to, żeby zamontować światło centralne w taki sposób. Aby jego promienie najpierw odbijały się od sufity a następnie oświetlały resztę pomieszczenia. Mimo tego może się okazać, że dodatkowo będziemy musieli zastosować lampy które oświetlą nam blat kuchenny i inne, ciemniejsze miejsca.

Dodatkowe formy światła, którymi uzupełniamy oświetlenie centralne, mają za zadanie odciążyć nasz wzrok. Nasze oczy nie lubią pracy w ciemnym, nie jednolicie oświetlonym miejscu, więc miejsca robocze powinniśmy dodatkowo oświetlić. Przygotujmy sobie listę miejsc, co do których chcemy zastosować dodatkowe źródła światła. Może się okazać, że musimy doświetlić blat, stół czy zlew kuchenny. Jeżeli miejsca te znajdują się pod podwieszanymi szafkami, dobrym wyborem może okazać się zakup specjalnych lamp LED lub halogenowych, które można zamontować pod wiszącymi szafkami lub nawet w nich, w wyciętych wcześniej otworach. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale także niezwykle stylowe. Żeby odpowiednio spełniało ono swoją rolę, powinno znajdować się w odległości od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów od obszaru roboczego. Ostatnio modne stały się też lampy które wiesza się pod szafkami na specjalnych szynach. Występują one zazwyczaj w postaci lamp na krótkich wysięgnikach lub kinkietów. Takie kierunkowe źródła światła także są praktyczne, możemy wybrać które miejsce chcemy oświetlić w taki sposób, żeby nie raziło nas po oczach. To jest chyba najważniejszy element dodatkowego światła – nie ważne jaki jego tym wybierzemy, jaką barwę będzie miało światło czy też jak wyglądać będzie sama lampa – ważne żeby nas nie oślepiała. Czasem pomocne okaże się zamontowanie halogenów nad górnymi szafkami, co w niektórych przypadkach jest estetyczne i dodatkowo doświetla nam pomieszczenie.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ