Remonty

Rodzaje ogrzewania domu

Wybór odpowiedniego ogrzewania jest kluczową kwestią przy budowie nowego domu. Jest praktycznie najdroższym elementem wyposażenia, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć wiele czynników. Między innymi typ i wielkość pomieszczenia, rodzaj technologii, możliwości techniczne, a przede wszystkim zdolność finansową właściciela. Od nich będzie zależała wysokość naszych przyszłych rachunków. Na rynku dostępne są różne metody dostarczania do domu ciepła.

Najprostszą metodą to oczywiście ogrzewanie miejskie. Najczęściej kojarzone z blokami, jednakże istnieje możliwość ogrzewania także domów jednorodzinnych. Wygoda z elektrociepłowni polega na tym, że nie wymaga doglądania urządzeń grzewczych, usuwania popiołu, nadmiaru kurzu, itp. Gdy zamontujemy ciepłomierz zapłacisz tylko za ciepło, które faktycznie zużyjesz. Jest bezpieczne w użytkowaniu i dostępne przez cały rok. Najczęściej stosowane jest przez mieszkańców miast, gdyż domy zbudowane są blisko sieci ciepłowniczej. Stosowanie na większych odległościach może stać się nieopłacalne, ze względu na wysokie koszty instalacji. Bardzo wygodna opcją jest również stosowanie ogrzewania elektrycznego. Projekt instalacji jest stosunkowo prosty, nie ma spalin, a urządzenia można kupić po okazyjnych cenach. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus, gdyż koszty eksploatacji są stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi formami ogrzewania. Najczęściej stosowane jest jako uzupełnienie kominka, kotła na paliwa stałe lub jako system awaryjny. Niewątpliwą zaleta jest szybkie reagowanie na zmienne zapotrzebowanie na ciepło czy potrzeby użytkowników domu, przez co nie marnujemy kilowatogodzin. Bardzo często stosowaną formą grzania w domach jednorodzinnych jest gaz ziemny. Pomimo dużych kosztów instalacji, sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych, ma stosunkowo wiele zalet. Przede wszystkim jest tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego. Jest uniwersalny, dlatego możemy z niego korzystać również w kuchenkach gazowych. Ponadto przy jego spalaniu nie powstaje popiół, dzięki czemu łatwiej utrzymać porządek w pomieszczeniu, a dwutlenek węgla wydziela się w małych stężeniach. Ogromną zaleta jest możliwość automatycznego sterowania kotłem. Możemy sobie zaprogramować konkretny czas, w którym ma rozpocząć ogrzewanie a kiedy zakończyć. Oczywiście należy pamiętać o corocznych przeglądach, w celu przeczyszczenia podzespołów. W przypadku gazów do wyboru mamy także gaz płynny, głównie propan techniczny lub propan-butan. Wymagają bardziej zaawansowanych konstrukcji technicznych, w szczególności propan-butan, gdyż niezbędne jest umiejscowienie go w podziemiu. Propan techniczny ewentualnie możemy umieścić również na działce. Pewna niedogodnością może być konieczność napełniania zbiorników nawet dwa razy w roku. Innym sposobem utrzymywania ciepła w mieszkaniu jest wykorzystanie pompy ciepła. Należy pamiętać, że do ogrzewania pomieszczeń zużywa ciepło pobrane z otoczenia, co wiąże się z koniecznością podłączenia energii elektrycznej do transportu pobranej energii. Niestety koszty samego urządzenia jak i prac instalacyjnych są bardzo wysokie. W starszych domach najczęściej były montowane kotły na paliwa stałe. Wiąże się to głównie z wyborem odpowiedniego materiału opałowego, a jest to m. in. węgiel kamienny, drewno opałowe, biomasa, słoma, ekogroszek i miał.

Przy wyborze systemu ogrzewania naszego wymarzonego domu upewnijmy się, czy mamy odpowiednie możliwości techniczne do jego montażu.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ