Remonty

Robotyzacja przemysłu

Silniki parowe zaczęły wypierać rolę ludzką w przemyśle już w XIXw. Od tego czasu człowiek coraz częściej zastępowany jest przez maszyny. W jakim celu stosuje się obecnie roboty w produkcji? W czym są lepsze a w czym gorsze od ludzi? Czy istnieje taka możliwość, że automaty całkowicie wyprą rolę człowieka w procesie tworzenia? Czeka nas obraz podobny do tego znanego z filmu „Matrix”?

Robot z definicji to takie urządzenie, które automatycznie będzie wykonywać określone zadanie. Są roboty sterowane przez człowieka w czasie rzeczywistym (np. robot – saper), oraz są roboty zaprogramowane do wykonywania określonej czynności (większość robotów przemysłowych). Program to inaczej szereg następujących po sobie instrukcji, które urządzenie ma wykonać. W dzisiejszych czasach roboty znalazły zastosowanie prawie w każdej dziedzinie przemysłu. Począwszy od układania świeżo wyprodukowanych plastikowych kubeczków, przez lakierowanie i malowanie części samochodu, wykonywanie niebezpiecznych prac na wysokościach po operacje chirurgiczne które trzeba wykonać z niebywałą precyzją.

Roboty znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie są w stanie wykonać pracę lepiej lub bardziej wydajnie od człowieka, ale również gdy istnieje niebezpieczeństwo zagrażające życiu ludzkiemu. Zwykle wykonują określone zadanie znacznie szybciej niż człowiek, nie męcząc się. To jest ich zdecydowanym plusem. Wszystkie czynności są także zdecydowanie bardziej precyzyjne, maszyna potrafi poruszać się z dokładnością do 0,01mm. W tej kwestii człowiek nie ma z nią najmniejszych szans. Jednak maszyny nie myślą. To dlatego niemożliwe jest całkowite wyparcie elementu ludzkiego z procesu produkcji. Maszyny muszą mieć nad sobą kogoś kto będzie nimi sterował lub je zaprogramuje. Niezbędny jest także mechanik naprawiający oraz kontrolujący eksploatację sprzętu. Muszą być także konstruktorzy i inżynierowie projektujący i tworzący te maszyny. Sądzę, że z czasem nastąpi przemiana przemysłu. Człowiek będzie produkował roboty, które będą tworzyły za niego resztę czynności.

Robot przemysłowy swoją budową nie przypomina stereotypowego, stworzonego na podobieństwo człowieka robota. W każdym filmie urządzenia te posiadają nogi lub coś zastępującego je, np. gąsienice. Każda maszyna posiada także parą (lub więcej) kończyn górnych – mogą to być ręce, szczypce, chwytaki czy cokolwiek innego. Nie może zabraknąć także głowy z sensorami zbierającymi informacje o otaczającym świecie. Robot przemysłowy swoją budową absolutnie od nich odstaje. W 90% przypadków jest to ramie o określonych w stopniach możliwościach ruchu. Na jego końcu jest zamontowana przyssawka, mechaniczne kleszcze lub inny, wykorzystywany element. Roboty te mogą wykonywać zaprogramowane czynności z niezwykłą wręcz prędkością i precyzją przedmiotami o wadze nawet kilkuset kilogramów.

Jako taką swoistą ciekawostkę dopowiem, że kolor robota z przemyśle ma dosyć duże znaczenie. Jest on swojego rodzaju wizytówką producenta. Kolor to podstawowa cecha służąca rozróżnianiu jego marki, chociaż na specjalne życzenie klienta istnieje możliwość zmiany malowania na praktycznie dowolny kolor. Roboty zazwyczaj są pomalowane na kolor jaskrawy, aby były dobrze widoczne na hali produkcyjnej i nie sprawiały zagrożenia.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ