Remonty

Przeprowadzki – poradnik

Każda zmiana zamieszkania w celu przeprowadzki do nowego mieszkania, domu czy po prostu wyjazd na studia to niewątpliwie ogromny stres dla każdej osoby. Na głowie człowieka staje wiele rzeczy, które mogą być naprawdę uciążliwe. Tym bardziej że do poprzedniego miejsca pobytu jesteśmy zazwyczaj bardzo przywiązani i jest pełne wspomnień. Aby wskutek tego nie zapomnieć o istotnych rzeczach, stworzyłem ten poradnik dla każdej osoby, którą czeka przeprowadzka.

1. Ważne powiadomienia

Jeżeli decyzja została ostatecznie podjęta, nowe miejsce przygotowane do wejścia, w takim razie należy na spokojnie udać się do poniższych miejsc w celu poinformowania o przeprowadzce:

 • Firmę telekomunikacyjną, kablówkę.
 • Urząd skarbowy,
 • ZUS,
 • Kasę chorych,
 • Bank.

Jeżeli z jakiegoś źródła jeszcze możesz dostać korespondencje np. miesięcznik, to także ich powiadom o nowym adresie.

2. Zestaw przeprowadzkowy

Wraz z rozpoczęciem przygotowań, warto zaopatrzyć się w zestaw przeprowadzkowy, który ułatwi nam cały proces pakowania i sprawi, że rzeczy nasze będą dostatecznie bezpieczne podczas transportu i przenosin. W takim zestawie powinny znaleźć się:

 • kartony do najcięższych rzeczy, np. 5 warstwowe,
 • kartony cieńsze i mniejsze do całej reszty,
 • folia pęcherzykowa do owinięcia np. porcelany, ozdób,
 • folia stretch, do zabezpieczenia przed uszkodzeniami lub pobrudzeniem,
 • narożniki z tektury, gdy będziemy zabierać meble,
 • nóż, taśma.

3. Segregacja rzeczy

W tym miejscu daj sobie czas i przejrzyj wszystkie rzeczy, najlepiej na wstępie przygotować sobie trzy miejsca, w jednym układać rzeczy, które „na pewno będę nosić”, w drugim „na pewno nie” i w trzecim „niepewne”. Bo kolejnym dniu albo jakimś czasie te niepewne znowu przeglądamy. Te niezakwalifikowane do przeprowadzki oddajemy, a resztę zabieramy. Do nowego miejsca, nie ma co brać wszystkiego, aby już na starcie je czasem nie zagracić.

4. Opis

Jeżeli posiada się wiele rzeczy, tym samym podczas przeprowadzki mamy dużą ilość kartonów, warto każdy z nich odpowiednio oznaczyć. Rzeczy zostały posortowane, odpowiednio opakowane, następnie w celu pełnego rozeznania, warto wiedzieć, czy dany karton ma leżeć w pokoju, czy jednak są w nim rzeczy z kuchni. Podczas opisywania kartonów, stwórz sobie listę w notesie, czy na kartce, dokładnie co gdzie ma się znaleźć.

5. Organizacja pomocy

Przy większych rzeczach lub dużej ilości zawsze warto zawczasu zorganizować sobie kilku znajomy, lub kogoś z rodziny w celu pomocy. Należy pamiętać, że podczas pakowania rzeczy do samochodu albo rozładunku, nie wolno zostawić go otwartego i tym bardziej bez opieki. Zawsze, gdy nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić, zostaje możliwość zamówienia firmy do przeprowadzek, które zazwyczaj są w posiadaniu większych pojazdów, dlatego nie powinno być problemu z dużą szafą albo łóżkiem.

6. Rzeczy na początek

Po przeprowadzce możesz nie mieć czasu, aby wszystko rozpakować, w tym celu wybierz jeden karton, do którego zapakujesz wszystkie rzeczy, które potrzebujesz do podstawowych czynności, dzięki czemu unikniesz sytuacji przewracania wszystkich w celu poszukiwania szczoteczki, papieru, worków na śmieci, podstawowych kosmetyków, ręczników itp. w zależności czego potrzebujemy.

Mam nadzieję, że poradnik przyczyni się do tego, że przeprowadzka zostanie zrealizowania w bardzo przemyślany sposób, tym samym uniknięte zostaną wszelkie źródła dodatkowego stresu.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ