Remonty

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe staję się coraz bardziej przekonującym sposobem grzewczym przede wszystkim ze względu na mniejsze zużycie energii i niewidoczną instalację. Zamiana tradycyjnych grzejników na rury z wodą połączone z kablami z prądem znajdującymi się tuż pod stopami jest bardzo kusząca i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Statystyki nie kłamią, a mówią one jasne, że w Polsce coraz więcej budujących własne domy decyduje się na inwestycje w ogrzewanie podłogowe. Komfort ma tutaj największą siłę przebicia i z pewnością nie jest jakiś chwyt reklamowy lecz niezaprzeczalny fakt. Przede wszystkim brak widocznych elementów grzejnych, a w dodatku pionowy rozkład temperatury, korzystnie wpływający na nasz organizm i zaznaczmy znacznie niższy koszt ogrzewania względem zwykłych grzejników.

Ze względu na swoją innowacyjność inwestorzy decydują się coraz częściej na ogrzewanie podłogowe wodne, które wymaga fachowości podczas montażu lecz z pewnością sprawdza się w trakcie użytkowania wzorowo. Jego eksploatacja nie kosztuje wiele, szczególnie w przypadku zasilania instalacji przez kocioł na tanie paliwo, węgiel, drewno, gaz ziemny lub pompę ciepła, dzięki czemu różnica w ponoszonych kosztach będzie wyraźna.

Od projektu do montażu

Ogrzewanie podłogowe przeważnie składa się z płyty grzewczej z umieszczonymi w niej elementami grzejnymi. Poza tzw. technologią mokrą, polegającą na pokrywaniu rur bądź kabli wylewką cementową lub anhydrytową, wykorzystuje się również systemy na płaszczyźnie podłóg drewnianych podczas montażu na sucho.

Planowanie

Tak by zastosować ogrzewanie podłogowe jak najwłaściwiej, najlepiej zaplanować je przed przystąpieniem do rozpoczęcia budowy. Zapobiegnięcie konieczności wyrównywania poziomu w pomieszczeniach z ogrzewaną podłogą na pewno przełoży się na czas w jakim instalacja zostanie ukończona. Bardzo istotnym elementem całej układanki jest fakt umiejscowienia rur w warstwie podkładu podłogowego. Wówczas podłoże winno być przygotowane w największą starannością , tak by układane na nim płyty izolacji termicznej przylegały równomiernie na jego całej powierzchni.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne

Wybierając pomiędzy dwoma technologiami powinniśmy wziąć pod uwagę fakt drogiej energii elektrycznej. Z drugie strony koszt zakupu kabli grzejnych lub tzw. mat grzejnych będzie niższy w stosunku do niezbędnych elementów ogrzewania podłogowego wodnego. Instalacja elektryczna jest znacznie prostsza, w dodatku zaletą jest tutaj również możliwość podgrzewanie podłogi bez konieczności uruchamiania instalacji w okresach przejściowych.

Zatem gdy inwestor stwierdzi, że ogrzewanie podłogowe w jego domu będzie mieć racje bytu jedynie w kuchni oraz w łazience, natomiast w pozostałych pomieszczeniach postawi na tradycyjne grzejniki. Wtedy zastosowanie niezależnego od instalacji centralnego ogrzewania, podłogowe ogrzewanie elektryczne będzie dobrym wyborem. Ogrzewanie wodne sprawdzi się lepiej w przypadku kompleksowej instalacji, uwzględniającą zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach oraz eliminacja efektu zimnych posadzek.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ