Remonty

O ochronie przeciwpożarowej, czyli dlaczego warto dbać o szczegóły

Najczęstszą przyczyną powstawania pożarów jest działalność ludzka ? zarówno ta niezamierzona, jak i celowa. Oznacza to, że większości pożarów można zapobiec. Powinniśmy zachowywać się ostrożnie i z rozwagą. Warto również, abyśmy zakupili sprzęt, który może nam się przydać w razie wybuchu pożaru, na przykład gaśnice. W budynkach dość dogodnym rozwiązaniem są także czujniki dymu.

Z pewnością zagrożenie pożarowe w naszym domu zmniejszymy przez odpowiednie zabezpieczenie kabli oraz zaślepek do kontaktów. Kable wystarczy umieścić w specjalnych prowadnicach. Są one produkowane w bardzo różnych rozmiarach, więc nie musisz się martwić, że nie znajdziesz odpowiedniego formatu. Nie przeciążaj także gniazdek, bo jest to najczęstsza przyczyna wybuchu pożarów w domach. Jak dbać o gniazda? Nie podłączać w tym samym czasie dużej liczby urządzeń i przedłużaczy. Każdy z dorosłych domowników powinien wiedzieć gdzie znajdują się zawory instalacji gazowej, bezpieczniki i wyłączniki energii elektrycznej.

Wyjątkową ostrożnością trzeba wykazać się korzystając z ogrzewania. Niektórzy ludzie do ogrzewania domów stosują kuchenki gazowe. Jest to bardzo nierozsądne i niebezpieczne. Warto pozbyć się z domów wszelkich materiałów łatwopalnych, takich jak na przykład farby, czy kanistry z benzyną. Jeżeli nie mamy innej alternatywy do przechowywania materiałów łatwopalnych powinniśmy zachowywać ostrożność przy kontakcie z nimi. Niedopuszczalne jest palenie papierosów w ich pobliżu oraz dopuszczenie do nich dzieci. Dzieci warto nauczyć wzywania pomocy w momencie wybuchu pożaru.

W przypadku, gdy planujemy dłuższy wyjazd wyłączmy wszelkie urządzenia znajdujące się w domu. Bardzo nierozsądnym pomysłem jest palenie śmieci w śmietnikach lub zsypach. Niebezpieczne może się okazać także palenie świec. Niektórzy ludzie przy nich zasypiają i zapominają je gasić. Wiadomo, czym może to grozić.

Jeżeli mimo naszej ostrożności wybuchnie pożar powinniśmy nie wpadać w panikę. Po pierwsze, wezwijmy straż pożarną. Lepiej nie działać na własną rękę tylko skorzystać z profesjonalnej i w pełni wyszkolonej pomocy. Inaczej możemy tylko pogorszyć sytuację. Bezwzględnie nie wolno używać wody do gaszenia urządzeń elektrycznych. Spowodowane jest to tym, iż woda jest dobrym przewodnikiem prądu i może wywołać porażenie gaszącego. Dodatkowo mogą powstawać kolejne zwarcia. Urządzenia elektryczne znajdujące się pod napięciem można gasić jedynie gaśnicą śniegową, proszkową lub piaskiem. Ogień w kuchni lub palący się tłuszcz najlepiej gasić solą. Gdy zapaleniu ulegnie nasza odzież nie możemy uciekać, ponieważ to tylko spotęguje ogień. Najlepiej położyć się na ziemi i zacząć się tarzać.
Ludzie będący w szoku często podejmują nieprzemyślane decyzję. Należy pamiętać, że nie wolno samowolnie wchodzić do palącego się budynku lub takiego, w którym pożar został dopiero co zagaszony. Tylko odpowiedni specjaliści mogą stwierdzić, czy jest to bezpieczne. Do tego czasu lepiej trzymać się na uboczu niż powodować kolejne niebezpieczne sytuacje.

Jak można zauważyć, w dużym stopniu mamy wpływ na minimalizowanie zagrożeń związanych z wybuchem pożaru. Najważniejsze jest niebagatelizowanie drobnych spraw, bo szczegóły są najważniejsze. Dzięki temu możemy uratować życie i zdrowie samym sobie oraz osobom przebywającym w naszym otoczeniu.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ