Remonty

Jak zwalczyć osy?

Osy to owady, które bardzo często tworzą swoje gniazda w domostwach. Okazuje się, że jest to problem, ponieważ pozbycie się os stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy zajmujące się dezynsekcją.

Charakterystyka os

Długość osy to 10-20 mm, mają charakterystyczne żółto-czarne ubarwienie. Osa jest bardzo szybko rozpoznawana przez ludzi ponieważ kojarzy się z natrętnym i złośliwym latającym owadem. Trzeba natomiast uważać, aby nie pomylić osy z pszczołą, która jest pożyteczna. Pierwszym znakiem wyróżniającym osę jest jej jaskrawo żółte ubarwienie, pszczoła natomiast jest raczej brunatna.

Gniazda

Osa pospolita jest gatunkiem tworzącym swoje gniazda pod powierzchnią ziemi lub w domostwach ludzi. Ten gatunek os wybiera spróchniałe drewno, niezamieszkałe kryjówki zwierząt, konary drzew oraz inne miejsca zapewniające schronienie. Osy pospolite budują również swoje gniazda, które przypominają zlepek dziwnych materiałów o gładkiej i delikatnie pofalowanej powierzchni.

Osa dachowa natomiast najczęściej jako miejsce swojego bytowania wybiera ziemię, ale miejsca nad jej powierzchnią również zasiedla.

Szerszenie do budowy swoich gniazd wybierają głównie drewno, więc chętnie zamieszkują spróchniałe konary lub dachy budynków, ale można je również spotkać w szopach, przewodach wentylacyjnych, a nawet ulach pszczół. Szerszenie są najbardziej niebezpiecznymi osowatymi, osoba uczulona na jad szerszenia po ukąszeniu powinna zostać przetransportowana do szpitala.

Jak walczyć z osowatymi?

Zwalczanie osowatych nie należy do prostych zadań, ponieważ wymaga to użycia specjalistycznych środków i odzieży ochronnej. Osy mogą zaatakować, gdy podczas zwalczania poczują zagrożenie dla gniazda. Osy rozbudowują swoje terytorium i po zagnieżdżeniu się królowej np. na strychu może się okazać, że po pewnym czasie rozwinie się kilka gniazd w całym domu. Zwalczanie os powinno odbywać się szybko i skutecznie.

Stosowanie tradycyjnych metod zwalczania os polegających na zalepianiu otworów może okazać się metodą, która szybko przyniesie nieodpowiedni efekt. Jeśli plomba okaże się nieskuteczna osy zaatakują, co może doprowadzić do opuchlizny i uduszenia się. Zwalczaniem os zajmują się firmy podsiadające w swojej ofercie dezynsekcję. Proces eliminacji os odbywa się przy użyciu środków chemicznych i mechanicznych doprowadzających do obumierania wszystkich osobników.

Czy osy wracają?

Nawet po wytępieniu os może okazać się, że inna królowa zdecyduje się na założenie gniazda w pobliżu domostwa. W takim przypadku należy powtórzyć procedurę i zwalczyć gniazdo natychmiastowo.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ