Remonty

Bezpieczeństwo na budowie

Mimo rygorystyczny zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy na budowie, branża budownictwa jest najniebezpieczniejszą branżą w Polsce. To właśnie tam przydarza się najwięcej wypadków, w tym także i tych śmiertelnych. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wymogów bezpieczeństwa i uprawia swojego rodzaju samowolkę. Musimy pamiętać, że te przepisy wcale nie są po to, żeby utrudnić nam życie, a kask nie jest po to, żeby pociła nam się głowa. To wszystko ma na celu ochronić nasz zdrowie i życie. W dalszej części tego artykułu postaram się opisać w jaki sposób możemy zadbać i większe bezpieczeństwo swoje i innych na budowie.

Jednym z podstawowych zabezpieczeń na budowie, jest balustrada zabezpieczająca wszystkie osoby pracujące na wysokości przed upadkiem. Przez prace na wysokości rozumiemy wszystkie czynności wykonywane na wysokości jednego metra od poziomu podłogi lub ziemi. Balustrada powinna mieć co najmniej 1,1m wysokości, a w jej połowie powinna być dodatkowa poprzeczka uniemożliwiająca wypadnięcie.

Przed samym rozpoczęciem budowy, jej teren powinien zostać odpowiednio zagospodarowany. Przez zagospodarowanie rozumiem odpowiednie umiejscowienie i zabezpieczenie wszelkich dróg komunikacyjnych, zabezpieczenie przejść oraz miejsc pracy powyżej jednego metra w balustrady, a także zaopatrzenie odpowiednich miejsc w siatki bezpieczeństwa czy też schody. Wyjścia z magazynów oraz najniebezpieczniejsze strefy powinny także być zabezpieczone oraz oznakowane. Przed przystąpieniem do budowy powinno się przeprowadzić szkolenie z zakresu bezpieczeństwa dla pracowników. Na rynku istnieje wiele firm które zajmują się przeprowadzaniem takich szkoleń. Dzięki nim zapewnisz klientowi maksimum profesjonalizmu ze strony swojej ekipy budowlanej, a także zmniejszysz zużycie energii.

Jednym z kluczowych elementów pracy budowlańca jest jego strój. Odpowiedni strój ochronny może uratować nasze zdrowie lub życie. Obuwie powinno zawierać metalową blachę, która chroni naszą stopę oraz palce przed upadkiem na nią jakiegoś ciężkiego przedmiotu, na przykład cegły. Okulary ochronne chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem pyłów oraz innych niepożądanych czynników. Nieodzowne będą także rękawice czy kask. Jeżeli będzie potrzeba wykonania jakiś prac z zakresu spawalnictwa, musi być maska zabezpieczająca przed szkodliwym wpływem iskier, odłamków czy światła. Odzież musi być porządna, wykonana z dosyć wysokiej jakości materiałów. Jeśli pracujemy na dworze, musimy także wziąć pod uwagę warunki pogodowe a następnie się do nich dostosować. Szczególnie ważne jest to zimom, kiedy na dworze panują ujemne temperatury. Szczególną uwagę należy przykuć do wspomnianego wcześniej kasku, bo wedle polskiego prawa pracownik nie ma prawa poruszać się bez niego po placu budowy, nawet jeśli nie wykonuje w danej chwili swoich obowiązków.

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy nasz sprzęt jest w pełni sprawny oraz przygotowany do pracy. Szukamy potencjalnych wad i usterek, a w przypadku ich wystąpienia, odsyłamy sprzęt do specjalnego serwisu maszyn budowlanych, w żadnym przypadku nie naprawiamy go samemu! Powinniśmy zabezpieczyć także cały plac budowy przed wejściem na niego osób postronnych. Ogrodzenie powinno mieć wysokość pomiędzy 1,5 a 2,4m oraz nie powinno stwarzać zagrożenia dla ludzi.

Udostępnij

Wykorzystujemy ciasteczka
Regulamin Serwisu
Więcej
AKCEPTUJĘ